Rozumět problému není všechno - i český jazyk diktáty online se počítají

15. března 2014 v 10:00 | Torynecka
Mnoho zaměstnavatelů hledá odborníky na daný problém a šanci získat pracovní uplatnění mají hlavně ti, kteří ovládají angličtinu na vysoké úrovni. Možná je to trochu výhoda oproti těm, kteří žádným jazykem nevládnou, ale rozhodně to není všechno. Výborná znalost češtiny je leckdy mnohem důležitější než znalost jiného jazyka.


Zní to neuvěřitelně, ale kolikrát se stane, že chyby v CV (profesním životopise) zapříčiní, že zájemce u zaměstnavatele nemá šanci. Málo se o tom mluví a přesto je to na denním pořádku. Možná není ani tak důležité umět poznat jednotlivé slovní druhy a podobné školní "pikantnosti" - mnohem důležitější je mít v malíčku gramatiku.

V některých ročnících je to vůbec nejdůležitější probíraná látka, ale později, třeba na středních školách, se do popředí dostane literatura. Kdo se gramatice alespoň občas nevěnuje, začne mít problémy s pravopisem. Dokonce i ti, kteří pravidelně píší, si z ničeho nic nejsou jistí, když mají napsat běžné vyjmenované slovo. Které "i" tam bude? A je to vůbec vyjmenované slovo?!

Tak by se dalo pokračovat do nekonečna. V práci pak člověk většinou píše stále podobné věty, na které se snad ani nemusí soustředit, zkrátka stereotyp. Pak ale nastane nějaká nečekaná situace a najednou je potřeba napsat něco jiného, než obvykle. Třeba zrovna profesionální životopis. Na Internetu je sice dost nápadů, jak ho zpracovat, ale nic se nedá opsat. Jednotlivé náležitosti musí člověk napsat podle pravdy a sám. Zase nastává věčný boj s gramatikou.

Netvrdím, že je nezbytné ležet v učebnicích a neustále psát diktáty a doplňovačky. To by bylo zbytečné. Ale občas nevadí si pravopis zopakovat.

Na Internetu si samozřejmě můžete vybrat z množství webů, jenomže ne všechny jsou kvalitní. Jedním z kvalitních je http://pravopisne.cz/, kde naleznete nejen gramatická cvičení (včetně zvukových diktátů) ale nechybí ani pravidla pravopisu. Na jednom místě tak najdete všechno, co byste mohli potřebovat. A nakonec, proč si některé český jazyk diktáty nevytisknout?

Ani tady není pochopitelně nutné být den co den a šprtat se gramatiku. Člověk má přeci jen i svoje vlastní zájmy, kterým se chce věnovat. Ať už je to jakýkoli obor, nikdy není od věci být na úrovni také v těch, které s ním zdánlivě nesouvisí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama