Březen 2014

Kde si procvičovat český jazyk diktáty

31. března 2014 v 11:39 | Teyska
Ve školách stále zuří boj mezi žáky a učitelkami našeho krásného mateřského jazyka. Kdo vyhraje, kdo prohraje? Má někdo šanci na doživotní prohru?

Nezapomeňte na vyjmenovaná slova diktáty

27. března 2014 v 1:19 | Ridinecka
Nejspíše si řeknete, že vyjmenovaná slova nepatří mezi ty nejnáročnější pravopisné jevy. Jenže nejspíše tomu bude naopak, přestože pravidla mají jednoduchá - musíte se řídit tím, co je/není ve vyjmenovaných slovech.

Internetová jazyková příručka - UJC.CAS

22. března 2014 v 10:12 | Potusynka
Kde najít nejvíce ověřených pravidel a rad ohledně textového použití našecho krásného jazyka? No přeci na internetové jazykové příručce Akademii věd ČR.

Lapačem snů je...

18. března 2014 v 13:36 | Torysenka
Je můj přítel. Už mnohokrát se nám stalo, že jsem se ráno probudila po náročném snu, celá zpocená a přítel mi klidným hlasem řekl, jak jsem si užila sen. A já jsem na něj jen nechápavě koukala. Až když se to stalo po 6. pochopila jsem, že v tom snu jsme byli oba.

Rozumět problému není všechno - i český jazyk diktáty online se počítají

15. března 2014 v 10:00 | Torynecka
Mnoho zaměstnavatelů hledá odborníky na daný problém a šanci získat pracovní uplatnění mají hlavně ti, kteří ovládají angličtinu na vysoké úrovni. Možná je to trochu výhoda oproti těm, kteří žádným jazykem nevládnou, ale rozhodně to není všechno. Výborná znalost češtiny je leckdy mnohem důležitější než znalost jiného jazyka.

Mrkněte se na diktáty přídavná jména

12. března 2014 v 14:04 | Tesynda
Diktáty zaměřené na přídavná jména naštěstí patří mezi ty lehčí - i s pár znalostmi je dokážete správně vyplnit. Ale přesto i stále existuje několik jedinců, kteří nevzládají správně psát koncovky přídavných jmen správně.

Kde si procvičovat pravopis a gramatiku?

8. března 2014 v 23:43 | Tesynda
Když tu už delší dobu žehrám nad stavem vzdělanosti českých žáčků a žákyň, které nejsou schopné pochopit, že spojení by jsme neexistuje a nemají ho používat, měla bych i konečně poradit, kde si procvičit ten pravopis.

Svěrákovy diktáty mě nikdy nenadchly

7. března 2014 v 0:28 | Petruška
Už delší dobu jsou v pravidelných intervalech v televizi tzv. Svěrákovy diktáty. Sama za sebe však musím říci, že mě nikdy jejich obsah, popřípadě vyhodnocení nezaujaly. Jedno jim však nemůžu upřít - rozhodně nepatří mezi nejjednodušší pravopisná cvičení (diktáty potažmo). A možná právě to je na nich lákavé pro masu lidí, které je každoročně vyplňují.

Hračky, o kterých se nemluví - bohužel

4. března 2014 v 12:49 | Torynecka
Jaké je téma, o kterém se nemluví? Nebudu nejspíše moc originální, ale v mém okolí se rozhodně nemluví o sexu... a třeba o erotických hračkách. Diktáty/čeština s erotikou nemají nic moc zvláštního - nejspíše nikým neproběhne tělem vlna rozkoše, když uvidí v nějaké televizní reklamě pravopisnou chybu...

5 nejčastějších pravopisných chyb na jednom místě

3. března 2014 v 18:23 | Tor1nka
Jaké jsou nejčastější pravopisné chyby, které dělají Češi ve svých textech? Podíváme se pěkně na ně...

Akademická příručka českého jazyka -

3. března 2014 v 5:21 | Tesynda
O český jazyk má stále dostatek lidí zájem - jak jinak vysvětlit, že do jazykové poradny (zřízené pod Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR) přibyly dotazy na problematické a netradiční jazykové a gramatické jevy - během tří let od zřízení jazykové poradny sem přibylo více než milion dotazů. Což je solidní základ pro novou publikaci, která jde právě do prodeje.

Vzdělání je klíčové pro váš úspěch...

2. března 2014 v 11:20 | Tesynda
Možná se vám to bude zdát jako klišé, ale vzdělání je opravdu klíčové pro vaši budoucnost. A nejenom vaši, ale i vašich potomků. Kam bychom se také jako společnost dostali, kdybychom se nevyvíjeli, neměnili své zvyklosti, aby byly ještě efektivnější a celkově se neposuvali vpřed?

Pojďme se podívat na zoubek trendu eva diktáty

2. března 2014 v 9:36 | Petruška
Netušíte o co se jedná? O čem to zase kafrám? Zase o diktátech, ale tentokrát jde o tzv. eva diktáy - jedná se o překlep z názvu on-line portálu, který se už delší dobu zaměřuje na publikaci pravopisných cvičenía diktátů.

Pravopis nedělá problémy jen nám...

1. března 2014 v 8:16 | Tesynda
Našla jsem jedno vtipné videjko ze serveru Videacesky.cz o pravopisu - je sice plné lehké nadsázky a ironie, ale věřím, že si ho vychutnáte stejně jako já:)

Nejhorší jsou diktáty ý,ý,í,í souhlásky

1. března 2014 v 1:06 | Tesynda
Nejspíše se mnou budete souhlasit, že na základní (mnohdy i na střední či vysoké škole) patří mezi nejhorší diktáty ý,ý,í,í souhlásky. Nejvíce záludností a těžkých pravopisných i gramatických jevů patří právě do této rubriky.